Gimnazijos mokytojų stažuotė Italijoje

Išmintis – patirties duktė.
L. da Vinčis
Birželio 17–23 dienomis penkios Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos atstovės dalyvavome Erasmus+ mokymuose Florencijoje. Mokėmės drauge su kolegomis iš Ispanijos, Islandijos, Portugalijos, Olandijos, Slovakijos bei Brazilijos. Kursai sudaryti iš dviejų dalių: CLIL (content and language integrated learning) ir PBL (project based learning).
Pirmadienis
Susipažinome su mokymų vadove Šeila, kolegomis, kursų tikslais, uždaviniais, programa ir kibome į darbus. Jau pirmąją dieną diskutavome, ką žinome apie CLIL, aptarėme įvairių autorių nuomonę, CLIL metodo sampratą, taikymo ugdymo procese galimybes ir naudas. Daug dirbome savarankiškai, porose ir grupėse. Vakarop džiaugėmės Florencijos saule, senamiesčiu, kuris įtrauktas į Pasaulio paveldo sąrašą. Gėrėjomės Santa Maria del Fiore katedra, kerinčiais architektūros stebuklais. Akį traukė kupolai, freskos, marmurinės skulptūros, kiti meno kūriniai…
Antradienis
Tęsėme CLIL metodo taikymo praktikoje pamokas. Dienos tema „Art in Florence“. Išbandėme klausimų metodą, analizavome vaizdinę ir garsinę medžiagą, lavinome savo pastabumą bei kūrybingumą, tobulinome bendravimo ir bendradarbiavimo kompetencijas. Likome sužavėtos metodu, kuris padėjo susipažinti su Anglijos karaliaus Henriko VIII gyvenimu. Buvo ne tik smagu, bet ir efektyvu. Po įdomių pamokų apie meną bei istoriją aplankėme Pitti rūmus. Neįmanoma nesižavėti Medičių sukaupta meno kolekcija. Apžiūrėjome Rafaelio, Caravaggio, Rubenso darbus. Turiningą dieną užbaigėme Mikelandželo aikštėje, kur palydėjome saulę ir pasidžiaugėme italų ir svečių bendryste. Tai pati gražiausia panoraminė aikštelė pasaulyje. Florencijos vaizdas iš viršaus užgniaužia kvapą.
Trečiadienis
Susipažinome su PBL (project based learning) svarbiausiais keturiais elementais: kritiniu mąstymu, kūrybiškumu, bendradarbiavimu ir komunikavimu. Mokymų vadovė Šeila ne kartą akcentavo, kad PBL prasideda nuo „vežančio“ klausimo, kurį formuluoja mokiniai, problemos, kuri rūpi grupės nariams. Mokėmės padalinti grupės narių atsakomybes, pareigas, diskutavome apie aiškumo ir ribų nustatymo svarbą. Stebėjome jau atliktus projektus, juos aptarėme. Popietę praleidome dar Viduramžiais užmigusiame mieste – Sienoje. Įspūdis neišdildomas. Siena – muziejus po atviru dangumi, kuris dvelkia ramybe. Pasidžiaugėme Piazza del Campo aikšte, Sansedoni rūmais, gotikine katedra Cattedrale di Santa Maria Assunta.
Ketvirtadienis
Mokėmės kurdami ir plėtodami realius ir mums svarbius projektus. Lietuvių komanda kūrėme projekto, kuris padėtų būsimiesiems pirmokams lengviau adaptuotis mūsų gimnazijoje, gaires. Projektus pristatėme kolegoms, vertinome ir įsivertinome. Ketvirtadienio popietės nekantriai laukėme. Kas galėtų ramiai išlaukti, žinodamas, kad tuoj pamatys Renesanso epochos šedevrų kolekciją? Uffizi galerija – vienas seniausių muziejų Europoje. Kiek užsibuvome aptardamos ir siekdamos atmintin įrašyti Leonardo da Vinčio, Botičelio, Mikelandželo, Rafaelio ir kitų iškilių menininkų kūrinius. Tiesa, tvankus (+38 laipsnių) oras taip pat nemotyvavo skubėti laukan. Jei lankysitės Florencijoje, užeikite į Uffizi galeriją, kurioje susipažinsite su šio miesto menu ir istorija, o jei bus karšta – dar ir maloniai atsivėsinsite.
Penktadienis
Apibendrinome kursuose įgytas žinias, reflektavome, pildėme anketas ir, žinoma, diskutavome apie tai, kad PBL mokymas(is) – efektyvus mokymas(is). Mokiniai didžiuojasi dalyvaudami projektuose, spręsdami realias problemas jie jaučiasi svarbūs bendruomenei bei įgyja kompetencijų, reikalingų ateityje: bendradarbiavimo, bendravimo, lankstumo, atsakomybės… Mokymus baigėme džiaugdamiesi įgytomis žiniomis, „Teacher academy“ sertifikatais, užsimezgusiomis pažintimis ir draugystėmis, dainomis bei padėkomis. Laimingos vaikščiojome siauromis Florencijos gatvelėmis, stabtelėjome prie namo, susijusio su poetu Dante, žvilgtelėjome bažnytėlės Chiesa di Santa Margherita vidun, kur, sakoma, Dantė, neva, pirmą kartą pamatė savo meilę Beatričę Portinari. Aplankėme miesto turgų, vis praeidamos dirsčiojome į įspūdingąjį Ponte Vecchio, vieną seniausių Europos arkinių tiltų, nutiestą XIII amžiuje per Arno upę.