KT projektas „Jaunimo veikla ieškant piliakalnių paslapčių“

Gimnazijos socialinė pedagogė Gitana Svirskienė šiais mokslo metais inicijavo ir parengė projektą „Jaunimo veikla ieškant piliakalnių paslapčių“. Projektas laimėtas! Jį įgyvendinant man teko praktinė dalis – suorganizuoti mokiniams išvykas į piliakalnius ir parengti turistinį reklaminį lankstinuką. Pasirinkau pirmų klasių gimnazistus. Būtent jų geografijos temos apie pirmas įsikūrusias gyvenvietes ir pirmuosius rašytinius šaltinius apie Lietuvą ir baltus susijusios su projekto esme. Nieko nelaukiant, teko sudaryti tris maršrutus ir leistis į keliones, kurios tarsi mena laiškus iš praeities. Projekto išvykose dalyvavo savanoriai iš 1 a, 1 c, 1 d ir 1 e klasių. Tikslas vienas – aplankyti ir sutvarkyti piliakalnius. Po apsilankymų supratome, kad tvarkymo darbų neprireiks. Juos gražiai klojo auksinio rudens geltoni lapai…
1 e klasės mokiniai lankėsi šiaurvakariniuose rajono piliakalniuose: Griežės, Ritinės, Jautakių, Daubarių. Vaizdai akims ir penas širdžiai. Gyva geografijos pamoka prie Griežės piliakalnių! Varduvos vagoje netelpantis vanduo ir užlietas tiltas bei žvyro karjeras paliko didžiausią įspūdį šios klasės mokiniams. Prie Ritinės piliakalnio mokiniai išgirdo ir dvaro istorijos subtilybių. Įspūdingai nepasirodė tik Jautakių piliakalnis. O Daubarių – mokiniams lankyti, pažįstami ir matyti.
1 a ir 1 c klasės gimnazistai lankėsi Sedos seniūnijoje. Rūke paskendęs Sedos piliakalnis ir beveik per jį nutiestas kelias… Vaizdingas Rimolių piliakalnis su stačiais Varduvos skardžiais – netikėtas reginys Mažeikių krašte vertė keisti nuomonę, kad gražių dalykų tikrai yra pačioje artimiausioje aplinkoje. Renavo užtvankos glėbyje įspaustas piliakalnis niekuo nenusileido savo grožiu, rudeniška tyla ir pamažu prapliumpančiu lietumi, kurį stebėjome rankose spausdami karštos arbatos puodelius.
1 d klasės mokiniai lankėsi Viekšnių seniūnijoje įsikūrusiame Gyvolių piliakalnyje. Tikra Virvytės didybė! Smarkiai išsišovęs iš aplinkinio reljefo, gūdžių eglynų apsuptyje, pasirengęs priimti kiekvieną atvykstantįjį. Leckavos apylinkėse suradome Ventos pakrantėje rymantį Mantvydų piliakalnį ir prie pat Latvijos sienos, krūmuose, besislepiantį Leckavos piliakalnį.
Klampi, šiemetinių liūčių iškankinta, žemė neleido prisibrauti prie Vadagių piliakalnio. Nuo civilizacijos atkirstas liko Dapšių piliakalnis. Laiko rėmuose įspaustas ir neaplankytas liko Naikių piliakalnis…
Mažeikių rajonas didžiuojasi savo sąraše skaičiuodamas 14 piliakalnių. Juos visus patalpinsime turistiniame reklaminiame lankstinuke. Protėvių dvasios apgaubtas turistas, visada ne tik smagiai leis laiką gamtos ir žmogaus sukurtuose stebukluose, sušils prie kavos ar arbatos, o akyse ir širdyse liks gražūs vaizdai.

Geografijos mokytojas metodininkas Dainius Stasys