Padėka Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos bendruomenei

Tarptautinės tolerancijos dienos išvakarėse, Vyriausybės rūmuose buvo pasveikinti 20-ies metų veiklos Lietuvoje sukaktį minintys Tolerancijos ugdymo centrai ir jų atstovai. Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė įteikė padėkas labiausiai nusipelniusiems tolerancijos ugdymo programos dalyviams. Padėka įteikta ir Mažeikių Merkelio Račkausko gimnazijos bendruomenei.
Premjerės padėkoje rašoma: „Mūsų bendra pareiga ir atsakomybė – ne tik kurti ateitį, bet ir mokytis iš praeities ir „daugiau niekada“ paversti tikru pažadu, o ne tik automatiškai kartojamais žodžiais. Nuoširdžiai dėkoju už ilgametę aktyvią veiklą puoselėjant istorinę atmintį ir ugdant pilietiškumą bei pagarbą prigimtinėms žmogaus teisėms. Padėkime vieni kitiems neužmiršti, kad ryškiausiai galime žydėti tik vienybėje, išgirsdami ir palaikydami vienas kitą, atmindami mūsų istorijos skaudulius ir drauge statydami ateities Lietuvą, kurioje būtų gera gyventi visiems“.
Didelį įspūdį iš renginio paliko istoriko, žurnalisto Rimo Bružo pamąstymai apie toleranciją. Jis teigė, kad išmokta tolerancija neatlieka jokios funkcijos. Ši savybė, koreliuojanti ne tik su empatija, bet ir su kritiniu mąstymu, dar ir šiandien yra deficitinių sąraše. Tolerancija yra intelektualinių pastangų rezultatas, jai pasiekti reikia tam tikrų žinių, tam tikrų patirčių ir net trenažo. „Aplinkybės gyvenime suteiks ne vieną progą ar galimybę pasitikrinti ir nebūtinai mums pavyks iš pirmo karto. Tolerancijos nepavyks importuoti, eksportuoti ar kitaip transplantuoti. Jei toleranciją matysime supaprastintai, tai piktavaliai galės pasinaudoti kaip tuo Achilo kulnu. Tolerancija yra mūsų civilizacijos skiriamasis bruožas, vienas atraminių taškų, tačiau tuo pat metu ji gali tapti ACHILO KULNU ir TROJOS ARKLIU VIENAME.
Tolerancijos nevalia išimti iš konteksto. Ji beprasmė, jei yra vartojama be empatijos ir kritinio mąstymo. Tada ji neveikia. Jos negalima išmokti, nes būtina patirti. Tačiau mūsų civilizacija laikosi tik todėl, kad turime ir puoselėjame šią vertybę. Labai norisi, kad ji galutinai nenudreifuotų į naivumo tyrus, kad neapkaišytume infantiliais lozungais ir banalybėmis, kad nepaverstume švelnia ir pūkuota savo pačios parodija“, – savo pranešime, pristatytame vakarykščio susitikimo metu, akcentavo R. Bružas.
Minint Tarptautinę tolerancijos dieną, norime nuoširdžiai padėkoti mūsų mokytojams Silvai Paulauskienei, Algirdui Vilkui, Irenai Tiškienei, Dainiui Stasiui, Ritai Meškienei ir visai bendruomenei už nuoširdžias veiklas, tiesiant tiltus tarp istorinės atminties ir ateities.