Račkausko prakalba pirmokams

Sveiki, pirmokai!
Jūs tikriausiai galvojate, kodėl jus pasitinka du direktoriai.
Ar žinote, kas aš? (gal žinos, ar atspės?) Aš – Merkelis Račkauskas, Mažeikių gimnazijos įkūrėjas, profesorius, garsiausių antikos kūrinių vertėjas ir mokytojas.
MERKELIO RAČKAUSKO MONOLOGAS. Taip, šis rugsėjis ypatingas. Ką tik gimnazija į gyvenimą išlydėjo 94- ąją savo laidą. Jie buvo geri mokiniai, puikūs žmonės, garsinę savo mokyklą ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje. Man labai rūpi, ar jūs, čia susirinkę, esate verti mano gimnazijos suolo. Ar matėte lotynišką užrašą, tik atvėrę sunkiąsias gimnazijos duris: „Suum quisque noscat ingenium! (skaityti: SUUM KVISKVE NOSKAT INGENIJUM) „Tegul kiekvienas pažįsta savo gabumus,“ – šitie antikos išminčiaus Cicerono žodžiai pasitinka kiekvieną, atėjusį į Mažeikių Merkelio Račkausko gimnaziją, mano gimnaziją. Visiems mokiniams ir mokytojams – tai ne tik lotyniškas posakis, tai ugdymosi principas. Pagrindinis dalykas, ką privalote suvokti, kad kelias į jūsų tikrąjį gyvenimo pasirinkimą prasideda čia. Jūs kiekvienas turėsite pažinti ir auginti savo gabumus, kad taptumėte tuo, kuo svajojate. Nėra paprasta pažinti save, suvokti, ko esi vertas ir ką gali pasiekti. Todėl kiekvienas pasirinksite, ką veiksite su savo gebėjimais, kaip juos ugdysite. Mano gimnazija turi daug galimybių jus auginti atsakingais, darbščiais žmonėmis, kurie realizuos save įvairiose srityse: jūs galite tapti žymiais fotografais, matematikais, šokėjais, gydytojais, advokatais, programuotojais, mokslininkais, dizaineriais – kuo tik panorėsit, bet, mielieji, jūs turėsite čia rimtai mokytis.
Praėjusias metais gimnazija šventė savo gyvavimo šimtmetį. Per tiek metų ji išaugino daug didelių asmenybių. Gal ne kiekvienas garsinsit mano vardą pasaulyje, bet man svarbu, kad būtumėte protingi, atsakingi, gerbtumėte ir mylėtumėte žmones, savo kraštą ir gimnaziją.