100 idėjų Lietuvai

Mūsų gimnazijoje vyko renginys „100 idėjų Lietuvai“. Pagrindinis jo siekis – paskatinti jaunąją kartą geriau pažinti savo valstybę, suprasti, ką ir kaip joje veikia skirtingos institucijos, kaip priimami sprendimai, kaip geros mintys ir pasiūlymai tampa mūsų visų kasdienybe, o taip pat lektorių pagalba išmokti kūrybiškai vertinti aplinką ir atrasti savąsias idėjas, kurios galėtų tapti tikrais pokyčiais mūsų valstybėje.

Taigi, turėjome galimybę būtent tokiame renginyje ir sudalyvauti. Jį sudarė trys dalys: susipažinimas su renginiais ir įvairiomis pilietiškomis veiklomis, pilietiškumo pamoka bei  kūrybiškumo pamokos. Pirmą dalį vedė Rasa Duobaitė-Bumbulienė, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos valdybos pirmininkė, edukacinių žygių ir istorinės atminties iniciatyvų jaunimui autorė ir koordinatorė. Ji pasakojo apie savo rengiamas veiklas paminėti partizanams – tai ir Partizanų alėja Kaune, neužmirštuolių pieva Vilniuje, išvykos prie partizanų kapaviečių ir dar daugybė kitų dalykų.

Antroje dalyje kartu su lektoriumi mokėmės pilietiškumo, demokratijos svarbos, kūrėme planus, kuo galėtų prisidėti jaunimas prie valstybės valdymo, diskutavome apie tai, kas lemia sėkmingą valstybės veikimą. Tada trečiojoje dalyje, kūrybiškumo pamokoje, kurią moderavo Anton Nikitin, komunikacijos konsultantas, mokslo populiarinimo festivalio Tyrėjų naktis skaitmeninės komunikacijos vadovas, mokėmės pratimų, kurie atpalaiduoja ar skatina kūrybiškumą ir kūrėme idėjas. Štai keli pratimai: pabandykite užsimerkę viena ištisa eilute nulupti obuolį. Gali nepavykti iš pirmo ar net ketvirto karto, o gal net iš viso nepavykti, bet kai pavyks, iškart pasijusite geriau, nes tai „atpalaiduoja“ mintis. Kitas, galbūt jau žinomas pratimas „brainstorming“ – minčių lietus. Jo metu pasirinkta tema surašykite visas kilusias mintis ir idėjas ant lapelio (net ir pačias kvailiausias), o tada bandykite atsirinkti kelias iš jų, sulieti kartu ar papildyti.

Geriau pažinti valstybę kvietė ir Saulius Nefas, Mykolo Romerio universiteto profesorius, seminarų rengėjas ir ekspertas tarptautiniuose projektuose. Jo  pasiūlytais būdais įvairiose grupėse kūrėme idėjas Lietuvai, rašėme jas ant ąžuolo lapo formos lapų, o vėliau balsavimo ir burtų keliu išrinkome 14. Kelios iš jų: „Bananas benamiui“ – bent kartą per gyvenimą padovanoti bananą benamiui, atkurti Baltijos kelią, įrengti filmų aikštelę ir kitos. Projekto veiklos vyks trimis etapais: pirmojo etapo metu – po du informacinius renginius 16-oje savivaldybių. Jo pabaigoje išrinktos idėjos, o kartu ir 400 jaunuolių keliaus į antrąjį etapą. Jie vyks į regioninius teminius seminarus, kuriuose kartu su mentoriais gilinsis į atskiras valstybės gyvenimo sritis, aptars savąsias idėjas bei išgrynins konkrečių idėjų Lietuvai realizavimo planus. Šiame etape bus atrinktos 100 idėjų, kurias įgyvendins patys jauni žmonės padedant mentoriams ir lektoriams.

Trečiasis etapas vyks Seime – jo metu susitiks antrojo projekto etapo 100 dalyvių, kurių idėjos jau pradėtos įgyvendinti. Čia kartu su politikais ir savo sričių specialistais bus aptartos geriausios iniciatyvos ir diskutuojama apie tai, kaip sekasi jas įgyvendinti. Jaunimo inicijuojamų pokyčių ir idėjų sąrašas bus įteiktas ir svarbiausiems valstybės pareigūnams. 100 idėjų ir jų autoriai bus pristatyti ir baigiamajame šimtmečio jaunimo idėjų filme.

Džiaugiamės turėję galimybę dalyvauti tokiame puikiame renginyje!

Anastasija Volkova, II a kl.