Netradicinė pamoka „Akistata su istorija“

Saulėtą, tačiau kiek tylesnį nei įprastai rugsėjo 26-osios rytą, Lietuvos žydų genocido aukų atminties dieną, 2 a klasės gimnazistai, trečiokai Gustė ir Edvardas, istorijos mokytoja Silva Paulauskienė, mokyklos direktorė Asta Žukauskienė, direktorės pavaduotojos ugdymui Janina Palenskienė ir Lena Krigelienė, biologijos mokytojas Algirdas Vilkas ir žydų kilmės svečias, teatro ir judesio meno aktorius – pedagogas, žurnalistas ir rašytojas Arkadijus Vinokuras – vykome į Mažeikių žydų kapines, į netradicinę istorijos pamoką. Ją pradėjome klausydamiesi 4 d klasės mokinio Edmondo Vaškio smuiku griežiamo kūrinio. Istorijos mokytoja S. Paulauskienė mus supažindino su praėjusio šimtmečio 5-ojo dešimtmečio įvykiais, kurie mūsų tautai buvo ypač skaudūs – tada praradome savo valstybę ir netekome vienos didžiausių tautinių mažumų Lietuvoje – žydų.

Aukas pagerbus tylos minute, pamoką tęsė Gustė ir Edvardas, papasakodami apie holokausto etapus, priversdami mokinius susimąstyti, ką tuo metu turėjo patirti šie žmonės. Susirinkusieji mokiniai ir svečiai dalijosi mintimis, kodėl svarbu žinoti istorijos faktus. Po mokinių pasisakymų kalbėjo gimnazijos direktorė bei A.Vinokuras, kuris akcentavo, kaip svarbu atpažinti blogį ir nuo jo nenusisukti, ištiesti pagalbos ranką, nes ignoravimas yra lygus prisidėjimui. Aktorius Arkadijus parašė knygą „Mes nežudėme“, kurioje teigiama, kad mes nesame kalti už mūsų tėvų klaidas ir kad net tamsiausioje situacijoje yra šviesos žiburys, net tada, kai dėl netolimų šalių propagandos išžudyta didžioji dalis Europos žydų, bet buvo žmonių, kurie nenusisuko ir gelbėjo, slėpė šios tautybės žmones ar visas šeimas.

Faktai sukrečiantys: Lietuvoje buvo nužudyta 93 procentai čia gyvenusių žydų, skaičiais – apie 196 000 žmonių, iš kurių 2500 Mažeikiuose, o tarp jų ir mūsų mokyklos buvę mokiniai ir mokytojai.

Pamokos pabaigoje žuvusius nuo kulkos pagerbėme laikydamiesi žydų tradicijų. Į kapines nešėme ne gėles, o akmenis, ant kurių užrašėme vardus tų mokinių, kurie mokėsi mūsų gimnazijoje, nes žydai teigia, jog žmogus yra gyvas tol, kol gyvas jo vardas. Pamoką užbaigėme klausydamiesi Edmondo smuiku atliekamo kūrinio.

Istorijos faktų nepakeisime, tačiau galime iš jų mokytis. Manau, visi, dalyvavę netradicinėje istorijos pamokoje, dar ilgai nešiosis šią mintį.

Anastasija Volkova, 2 a kl.